Dette fremgår i et brev Helsedirektoratet har sendt til alle landets kommuner.
HELFO vil oppdtatere rundskrivet til folketrygdloven § 5-22, og presiseringen vil komme inn i rundskrivet fra 1. januar 2013.
Etter folketrygdloven § 5-22 kan brukere som utfører sitt eget sårstell, søke om bidrag fra folketrygden til bandasje- og medisinsk forbruksmateriell, samt reseptfrie legemidler som benyttes til å behandle kroniske og alvorlige sår og fistler.
Søknad sendes HELFO som fatter vedtak, og utbetaler refusjon. Denne refusjonsordningen er tiltenkt brukere som utfører sårstellet sitt selv. Bidrag blir ikke gitt når utgiftene blir dekket etter andre regler, enten av folketrygdloven eller andre lover.
I brevet sendt til kommunene i august 2012 presiserer Helsedirektoratet at kommunen skal finansiere materiell til sårstell for brukere av hjemmesykepleie når det er hjemmesykepleien som utfører sårstellet.
Noen kommuner har likevel valgt å søke om bidrag fra folketrygden til bandasjemateriell på vegne av brukere av hjemmesykepleien, selv om det er hjemmesykepleien som utfører sårstellet. Dette er ikke i tråd med helse- og omsorgstjenesteloven, skriver Helsedirektoratet.
Brevet fra Helsedirektoratet til kommunene finner du under «Relatert informasjon» til høyre på denne siden.